Makale

KALPLERE İZ BIRAKANLAR

KALPLERE İZ BIRAKANLAR

Volkan Çelikkıran| 09 Kasım 2019 |

ALİ GAFFAR OKKAN

1952 yılında Sakarya’nın Hendek ilçesinde dünyaya gelen Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan polislik hayatına 30 Eylül 1970’de Polis Kolejine giderek başladı. 3 yıl sonra mezun olan Ali Gaffar Okan İzmir İl Emniyet Müdürlüğü komiser yardımcılığına atandı. İlk atandığı il olan İzmir’de İl Emniyeti’nde amirliğine kadar çeşitli görevlerde çalıştı. 1983 yılında yeni görev yeri olan Şanlıurfa il Emniyet Müdürlüğü’ne atanarak 1985 yılında şube müdürlüğüne kadar yükseldi. 1986 yılında da Eskişehir’de İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görev yaptı. Bu ilde 1992 yılında Emniyet Müdür yardımcısı olarak görev yaptı. Türkiye’yi karış karış gezerek görev yapan Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan 6 Aralık 1993’te Kars il Emniyet Müdürü görevini üstlenerek 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğüne terfi etmiş oldu.

4 yıl Kars'ta görev yaptıktan sonra şehit edildiği il olan Diyarbakır’a 18 Kasım 1997’de İl Emniyet Müdürü olarak atandı. Gittiği her ilde kendinden söz ettiren Gaffar Okan kısa zamanda Diyarbakırlıların sevgilisi oldu. O dönemde de PKK ve Hizbullah terörüyle çalkalanan Diyarbakır’da onu halk ‘Gaffar Baba’ olarak bağrına bastı.

Polisin halktan kopuk olamayacağını düşünen Okkan, polisleri Diyarbakır sokaklarında gezdirdi. Makam peşinde değilim yapacak bir şey bulamazsam babamın fırınına gider ekmek satarım derdi. Sıradan bir amir değildi. Bunu polisler anlamıştı, sıra halktaydı. Diyarbakır esnafıyla sıcak ilişkiler kurdu. Her hafta onları ziyaret etti, telefon numarasını “bir derdiniz olursa arayın” diyerek herkese verdi. Önünde ceket iliklenmesine karşı çıktı. Gönülleri feth etti. Yaşlı ve sakatlara yardım için bayan polislerden ekipler kurdu. Çocukları çok sevdi. Sporu sever Diyarbakır spor’un neredeyse her maçını sahadan izlerdi.Diyarbakır halkı ilk ve belki de son kez böyle bir emniyet müdürüyle tanıştı.

 Tüm bunları yaparken Okkan’ın karşısında tehlikeli bir terör örgütü vardı. Bu örgütün adı Hizbullah’tı. Okkan Hizbullah ile mücadele ediyordu. Göreve geldiği ilk iki yıl içinde, 2951 örgüt militanı yakalandı. 17 Ocak 2000’de de Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu öldürüldü. Bu operasyonda Okkan’ın katkısı olduğu biliniyordu. Ve tüm bu operasyonlar Emniyet Müdürü Okkan’ı örgütün hedef tahtasına oturttu. Öldürülmesinden kısa süre önce düzenlediği basın toplantısında, 26 Hizbullah militanını basına açıklayan Okkan, öldürüleceğine dair istihbarat almıştı. Fakat “Diyarbakır benim evim, bana burada bir şey olmaz” diyerek ekstra güvenlik önlemi almamıştı, kaçmamıştı. Gaffar Okkan, önde ve arkada polis araçları ile ilerlerken birden şehirde elektrikler kesilir, ve Gaffar Okkan'ın arabası taranmaya başlar. 

4-5 dakika süren bu çatışmada, Gaffar Okkan'la birlikte 5 polis memuru hayatını kaybeder. Suikastta kullanılan silahlardan ve yakın dönemde Hizbullah'a yapılan geniş çaplı operasyonlardan ötürü, suikastı Hizbullah'ın yaptığı tahmin ediliyordu. Fakat olay aydınlatılamayarak tahminlerden öteye geçemedi.

Bu suikasta 26 kişinin katıldığı belirtiliyor. İlk olarak taranan otomobilin ardından, Okkan ve yanında bulunan polis memurlarına yakından ateş ediliyor aracında 469 mermi isabet ettiği ve aracın kapısı açılarak yakın mesafeden tekrar kurşunlandığı anlaşılıyordu. Telsizle bilgi verilip, ambulanslar olay yerine intikal ettiğinde ise artık maalesef çok geçtir. Diyarbakırlıların gönlünde taht kuran Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan'ı, Diyarbakır halkı da unutmadı. 204 aile doğan çocuklarına Ali Gaffar ismini verdi.

 Seni unutmayacağız Ruhun şad mekanın cennet olsun.